Måndag 14 juni 2021

Västerbottningen

Tidningar i Norrs golfcup 2021

Tidningar i Norrs golfcup 2021

Vem blir golfmästare?

Tre av Tidningar i Norrs tidningar står bakom fyra enskilda och fristående golftävlingar under sommaren 2021.

För andra året delar vi dessutom ut placeringspoäng i respektive tävlings klass vilka adderas totalt över de fyra tävlingarna varefter vi kan utse en totalsegrare av Tidningar i Norrs Golfcup 2021.

Tävlingar 2021

Torsdag 8/7 kl. 18.00 (12.00) Lycksele GK *Lokaltidningen
Torsdag 22/7 kl. 10.00Robertsfors GKVästerbottens Mellanbygd
Lördag 7/8 kl. 14.00 (09.00)Granöbygdens GK *Västerbottningen
Lördag 28/8 kl. 10.00Bjurholms GKVästerbottningen

Tävlingarna spelas individuellt slaggolf med shotgunstart på ovan angivna klockslag och information 30 minuter dessförinnan. Vi anpassar oss dock självklart till FHM:s och Golfförbundets rekommendationer varför tävlingsupplägget kan revideras.

Varje tävling spelas i tre klasser (A+B+C) med lika många deltagare per klass. Prisutdelning sker direkt efter respektive tävling (Fem priser/klass).

* Vid överskridet anmälningstak (54) på niohålsbanorna i Lycksele och Granö spelas tidigare samma dag ytterligare en runda vilken ingår i samma tävling.

Cupräkning poäng

I respektive tävlingsklass (A+B+C) delar vi ut placeringspoäng med 10 poäng vardera till segrarna i A-, B- respektive C-klass, 9 poäng till tvåorna och så vidare ner till 1 poäng för de som placerat sig som tia i respektive klass.

I varje tävling delar vi alltså ut 3 gånger 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng.

Den som totalt under sommarens fyra cuptävlingar samlat ihop mest poäng (oavsett klasstillhörighet) kan titulera sig totalsegrare av Tidningar i Norrs Golfcup 2021!

Anmälan

Deltagarna anmäler sig till de enskilda tävlingarna traditionellt via golf.se.

Det behövs ingen speciell anmälan för att vara med i den totala golfcupen.

Information

Information om de enskilda tävlingarna och Tidningar i Norrs Golfcup 2021 publiceras här på respektive tidnings hemsida och på Tidningar i Norr.

Kontakt: Gunnar Eriksson – 090-711 396 – gunnar.eriksson@tidningarinorr.se

 

Slutställning 2020

21 poäng: Sonny Lindfors, Norsjö GK.

20 poäng: Sune Björklund, Lycksele GK.

14 poäng: Thomas Bergquist, Norsjö GK och Curt Söderström, Umeå GK.

11 poäng: Dennis Andersson, Umeå GK, Anders Fältman, Lycksele GK, Valter Granström, Robertsfors GK och Peter Grubbström, Norrmjöle GK.

10 poäng: Magnus von Ahn, Umeå GK, Vidar Axelsson, Lycksele GK, Nina Brömster, Ekholmsnäs Golf, Lena Eriksson, Umeå Sörfors GK, Fredrik Engman, Umeå Sörfors GK, Hannes Färnstrand, Lycksele GK, Janne Johansson, Lycksele GK, Gunnar Nygren, Umeå GK, David Overall, Robertsfors GK, Sören Sjödin, Norrmjöle GK, Jimmy Thorén, Umeå Sörfors GK, och Gudrun Wikström, Granöbygdens GK.

9 poäng: Per Alvarsson, Robertsfors GK, Per-Uno Bergner, Granöbygdens GK, Magnus Borg, Lycksele GK, Thomas Borgström, Lycksele GK, Göran Forsgren, Lycksele GK, Monica Johansson, Granöbygdens GK, Kim Nilsson, Robertsfors GK, Per-Olof Nordin, HaningeStrand GK, Lena Rönnberg, Umeå GK, Magnus Uddståhl, Umeå GK och Jonas Wikström, Granöbygdens GK.

8 poäng: Håkan Andersson, Robertsfors GK, Niclas Bergström, Umeå GK, Staffan Bygdén, Lycksele GK, Mats Jonsson, Norrmjöle GK, Owe Jonsson, Norrmjöle GK, Helena Nylander, Umeå GK, Håkan Palm, Umeå Sörfors GK, Per-Olof Persson, Bjurholms GK, Erik Wikström, Granöbygdens GK och Annika Windelhed, Granöbygdens GK.

7 poäng: Mattias Berglund, Lycksele GK, Johan Bertilsson, Granöbygdens GK, Jan-Erik Karlsson, Robertsfors GK, Bert-Olov Lindahl, Lycksele GK, Pär Mattsson, Bjurholms GK, Olov Nilsson, Robertsfors GK, Robert Westman, Norrmjöle GK, Christer Volny, Norrmjöle GK och Rikard Ågren Umeå GK.

6 poäng: Rego Björklund, Lycksele GK, Jerry Borg, Lycksele GK, Rolf Eckeskog, Bjurholms GK, Pär Forslund, Umeå Sörfors GK, Johan Larsson, Robertsfors GK, Ebbe Martinsson, Granöbygdens GK och Liza Wikström, Granöbygdens GK.

5 poäng: Håkan Borg, Robertsfors GK, Jonathan Bratvold, Robertsfors GK, Emma Eriksson, Granöbygdens GK, Susanna Eriksson, Umeå Sörfors GK, Stefan Holmgren, Lycksele GK, Peter Kohlström, Norrmjöle GK, Erland Nilsson, Granöbygdens GK, Gunnar Nordenstam, Bjurholms GK och Thore Åberg, Lycksele GK.

4 poäng: Johanna Bertilsson, Granöbygdens GK, Sven Granlund, Lycksele GK, Christoffer Holmström, Granöbygdens GK, Inga-Britt Höglin, Lycksele GK, Kurt Granqvist, Bjurholms GK, Anders Johansson, Norrmjöle GK, Jörgen Sjödin, Umeå Sörfors GK, Viktor Svanström, Robertsfors GK, Jonatan Uddstål, Umeå GK, Victor Westlind, Olandsbygdens GK och Alva Zakrisson, Umeå GK.

3 poäng: Tommy Andersson, Robertsfors GK, Jonas Boman, Lycksele GK, Christer Ericson, Umeå GK, Marie Holmgren, Umeå GK, Gunnar Hörnlund, Bjurholms GK, Anders Lundmark, Norrmjöle GK, Tobias Salomonsson, Robertsfors GK, Kenneth Strömberg, Bjurholms GK, Hans Weinehall, Umeå Sörfors GK och Jan Zakrisson, Lycksele GK.

2 poäng: Daniel Broman, Strömsunds GK, Åke Gunnarsson, Norrmjöle GK, Ludvig Henriksson, Robertsfors GK, Harry Häggström, Lycksele GK, Roland Hörnberg, Robertsfors GK, Adam Svensson, Lycksele GK och Richard Wanståhl, Umeå GK.

1 poäng: Hugo Bertilsson, Granöbygdens GK, Ola Dahlgren, Umeå Sörfors GK, Henrik Högberg, Robertsfors GK, Rickard Jacobsson, Lycksele GK, Karl-Axel Jonsson, Bjurholms GK, Thomas Lundberg, Norrmjöle GK, Bengt-Ivan Lidqvist, Lycksele GK, Staffan Renhorn, Täby GK, Anna Sandgren, Granöbygdens GK och Hans Werner, Lycksele GK.